ŁAMBINOWICKA FABRYKA MASZYN CELPA S.A.
48-316 Łambinowice, ul. Fabryczna 3
Tel.: +48 77 43 43 651, Fax: +48 77 43 11 476
  PolskiEnglishDeutsch
PolskiEnglishDeutsch

Historia firmy


Powiększenie

Łambinowicka Fabryka Maszyn „Celpa” S.A. rozpoczęła swoją działalność w 1947r., kiedy to pozostałości po prywatnym majątku (zakład budowy maszyn i tartak) przekazano Zarządowi Państwowych Nieruchomości Ziemskich w Opolu.

Pierwsza faza rozwoju opierała się na naprawie maszyn i narzędzi głównie systemem rzemieślniczym. W 1949r. zakład został przejęty przez Zarząd Państwowych Gospodarstw Rolnych w Opolu, otrzymując nazwę PGR – Zarząd Okręgowy Opole – Naprawa Maszyn Rolniczych.
Faza ekspansji przypada na lata 1947-1954. Firma specjalizowała się wówczas w remontach młocarń, pługów i lokomobili na potrzeby Państwowych Gospodarstw Rolnych w całym kraju. Zakład stał się bazą remontową wymienionych maszyn dla całego polskiego rolnictwa. W latach pięćdziesiątych nastąpił wzrost liczby zatrudnionych i budowa odlewni, zaś w 1954r. zakład otrzymał nazwę „Zakłady Wytwórcze Aparatury Przemysłu Rolnego”. Jednocześnie nastąpiła zmiana asortymentu produkcji na rzecz gorzelni rolniczych i w coraz większym stopniu rozpoczęła się produkcja aparatury chemicznej i urządzeń dla przemysłu cukierniczego.
Dnia 01.10.1960r. ZWAPR włączono jako oddział produkcyjny do Zakładów Urządzeń Przemysłowych w Nysie. W tym okresie podjęte zostały również decyzje o dalszej, kompleksowej rozbudowie zakładu.
Dnia 01.07.1966r. zakład włączono jako oddział produkcyjny do Fabryki Maszyn Papierniczych w Cieplicach. Zaczęto stosować maszyny dla przemysłu papierniczego. Stopniowo wykrystalizował się ostateczny profil produkcji. Zaniechano produkcji aparatury chemicznej dla potrzeb cukrownictwa. Produkowano na coraz to większą skalę urządzenia i maszyny dla fabryk płyt pilśniowych i stacji uzdatniania wody oraz aparaturę na potrzeby papiernictwa.
01.01.1968r. Łambinowicka Fabryka Maszyn Celulozowo-Papierniczych „CELPA” usamodzielniła się, zaś 18.10.1977r. zgodnie z zarządzeniem Ministra Przemysłu Maszyn Ciężkich i Rolniczych przedsiębiorstwo otrzymało nazwę Łambinowicka Fabryka Maszyn „CELPA”. Dnia 01.04.1996r. zakład przekształcił się w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa – Łambinowicką Fabrykę Maszyn „CELPA” Spółka AKcyjna.
23.07.2012r. Spółka "CELPIX" Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, ul. Boh. Monte Cassino 20/1 zawarła ze Skarbem Państwa umowę na nabycie 85% akcji Łambinowickiej Fabryki Maszyn "CELPA" S.A. Pozostałe 15% akcji zostanie przekazane uprawnionym pracownikom.
Podstawowym celem naszej działalności jest sukces rynkowy, a jego fundamentami

  • jakość
  • profesjonalizm
  • terminowość
  • dyspozycyjność